W zależności od dokonanego podziału grzałki charakteryzują się różnymi właściwościami. Grzałki rurkowe są najbardziej uniwersalne i są produkowane z takich materiałów jak druty oporowe, tlenek magnezu (MgO) jako materiał izolacyjny wypełniający wnętrze grzałki oraz żaroodporny, kwasoodporny i nierdzewny pancerz zewnętrzny.
Grzałki – zastosowanie, budowa i sprawność
Grzałki dzielimy na rurkowe, opaskowe i płaskie, patronowe, szamotowe i ceramiczne, do kąpieli galwanicznych. Ze względu na przeznaczenie grzałki rozróżniamy grzałki do pracy w wodzie, grzałki do pracy w oleju, grzałki do pracy w powietrzu, grzałki ze strefą martwą, grzałki do wytwarzania pary, grzałki do chłodni, grzałki do malarni proszkowych, grzałki do komór wędzarniczych, grzałki do dymogeneratorów, grzałki do form i urządzeń przemysłowych. „Grzałka” jest nazwą potoczną i nieprawidłową, gdyż grzałka to urządzenie którego częścią jest element grzejny.
Elementy grzejne rurkowe mają możliwość dowolnego modyfikowania kształtu elementu grzejnego. Przeznaczone są do pracy w powietrzu. Stanowią zazwyczaj grupę elementów najczęściej stosowanych do bezpośredniego ogrzewania wody, oleju czy przemysłowych płynów technologicznych. Na dobór elementu grzejnego ma wpływ przeznaczenie i warunki pracy, dlatego też koniecznie jest określenie następujących parametrów pracy: zastosowanie, ogrzewane medium, wymagana temperatura pracy, napięcie znamionowe, moc znamionowa, rodzaj wyprowadzeń prądowych, sposób kontroli temperatury, czasami także zastosowanie elementów mocujących.
Moc jak i napięcie elementu grzejnego zależy tylko od indywidualnych potrzeb zamawiającego. Grzałki stosuje się do grzejników łazienkowych, grzejników aluminiowych i kolumnowych, bojlerów i zbiorników wody, urządzeń klimatyzacyjnych i nagrzewnic powietrza, urządzeń chłodniczych, urządzeń przemysłowych, urządzeń AGD.
Większość grzałek posiada zabezpieczenie przed zmniejszeniem się temperatury grzejnika poniżej 70 0C(czyli tzw. funkcja antyzamarzaniowa). Można także dokonać wyboru kolorystycznego grzałki, które zazwyczaj są dostępne w kolorach białym, silver oraz w wersji chromowanej.