Czym zajmuje się Scrum Master

Czasy, w których przyszło nam żyć, charakteryzują się bardzo szybkim rozwojem i ciągłymi zmianami. Powstają nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Wszystko to prowadzi do zapotrzebowania na specjalistów, którzy wcześniej w ogóle nie istnieli. Scrum Master to właśnie jeden z takich nowoczesnych zawodów.

Charakterystyka zawodu scrum mastera

Scrum MasterByć może większość osób nigdy wcześniej nie słyszało, że scrum master to jeden z zawodów i to bardzo dobrze opłacanych. Jeśli nigdy o nim nie słyszeliśmy to oczywiście nie możemy wiedzieć, czym tak naprawdę się zajmuje. Zacząć należy od tego, że Scrum Master jest osobą odpowiedzialną za usuwanie różnorodnych przeszkód, które uniemożliwiają jego zespołowi wykonanie konkretnego zadania. Brzmi to z pewnością niezbyt zrozumiale, ale chodzi o to, że w danym procesie ważna jest poprawna implementacja, czyli wdrożenie, procesu i metod. Scrum jest jednym ze sposobów podejścia do produkcji oprogramowania. Takie podejście nazywane bywa najczęściej agile, ponieważ musi być zwinne. Fazy rozwoju danego produkty trwają najczęściej około sześciu tygodni. Po upływie tego czasu trzeba przedstawić prototyp, który będzie działał w założony sposób. W skład zespołu, którym dowodzi scrum master, wchodzi również właściciel danego projektu i zespół projektowy. Scrum master musi przede wszystkim dbać o to, aby zasady ustalone z zespołem były bezwzględnie przestrzegane. Musi również być wsparciem, pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów i niwelować wszelkie przeszkody. Można powiedzieć, że po prostu tworzy właściwe warunki do działania. Powinien odznaczać się skutecznością działań, szybkością i transparentnością. Jego dodatkowym zadaniem jest także dostarczenie produktu o wysokiej jakości i całkowite wsparcie podczas samorealizacji zespołu.

Bez wątpienia ktoś, kto chce zostać scrum masterem musi być osobą bardzo odpowiedzialną, opanowaną i działającą w sposób dokładny, ale i szybki. To zawód bardzo wymagający, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Z pewnością bez problemu zatrudnienie znajdzie w dużych firmach działających w obszarze IT. Jego zaletą jest bardzo dobre wynagrodzenie.