wesele

Dieta dla diabetyków

Dla wielu osób, które dowiedziały się o cukrzycy najstraszniejszą rzeczą jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Ciężko jest im odnaleźć się w nowej sytuacji, szczególnie kiedy wiedzą, że pójdą na wesele do znajomych, gdzie w hotelu z pewnością nie przygotują specjalnych potraw, jeżeli nie będą o tym wiedzieć.

Cukrzyca nie przeszkadza w zabawie na weselu

weseleJeśli cierpimy na cukrzycę, nie powinniśmy ukrywać się z tą chorobą. Nasze zdrowie jest rzeczą bardzo cenną. Nie możemy narażać się na jego pogorszenie wynikające z chęci niesprawienia problemu naszym bliskim, czy znajomym. Musimy powiedzieć nowożeńcom, że prosimy, aby kucharze hotelu przygotowali na ich wesele specjalne menu dla diabetyków. Również, kiedy jedziemy do spa, powinniśmy poinformować na wstępie, że będziemy potrzebować specjalnego menu. Wtedy zarówno kucharze w spa będą mogli przygotować specjalne potrawy, jak i kosmetyczki specjalne zabiegi.

Wiadomo, że poza leczeniem farmakologicznym ważne jest również to poza farmakologiczne, a więc zdrowy tryb życia (nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim zdrowa dieta). Jeśli dotychczas nie oszczędzałeś swojego żołądka i wątroby i kochałeś tłuste smażone i pieczone potrawy, to oczywistym jest, że te przyzwyczajenia trzeba będzie zmienić, nawet na uroczystościach rodzinnych, jak wesele. Jeśli jednak starałeś się odżywiać zdrowo, to nie będziesz musiał drastycznie zmieniać nawyków, ponieważ dieta dla cukrzyka nie powinna odbiegać od diety zdrowych osób. W diecie tej zaleca się ograniczenie cukrów prostych – należy zrezygnować z owoców, słodkich napojów i słodzenia herbaty zwykłym cukrem. Nie przestrzeganie tej zasady prowadzi do szybkiego wzrostu cukru w organizmie. Cukrzyk powinien stosować produkty o niskim indeksie glikemicznym o dużej zawartości błonnika. Błonnik ogranicza wzrost masy ciała a także cukru we krwi. Spożywane białka powinny występować w proporcjach 50/50% białka roślinnego i zwierzęcego. Tłuszcze to 30 – 35% całodobowej diety, gdzie tłuszcze nasycone stanowią nie więcej niż 10%.

Bardzo popularne centrum leczenia cukrzycy powstało całkiem niedawno w Gorzowie Wielkopolskim. Ta specjalna klinika wybiera najlepsze dla pacjenta leczenie farmakologiczne. Konsultuje też z nim jego tryb życia. Wizyta w jednym z tych gabinetów w Gorzowie Wielkopolskim może sprawić, że życie z tą chorobą stanie się o wiele łatwiejsze. Tamtejsi specjaliści pomagają dobrać zdrowe, smaczne oraz przede wszystkim właściwe diety, po które specjalnie do Gorzowa zjeżdżają się pacjenci z województwa, a nawet jeszcze dalszych regionów.

Dietę powinno stosować się pod opieką lekarza diabetologa, ponieważ nie ma jednego rodzaju cukrzycy i tak naprawdę dla każdego rodzaju stosuje się inną dietę. Do tego chory może poza cukrzycą mieć inne dolegliwości, przez które organizm może nie tolerować specjalnej diety, która zostanie dobrana dla tego schorzenia.