drzwi przeciwpożarowe
21 maj

Drzwi przeciwpożarowe – istotne informacje

Drzwi przeciwpożarowe – to drzwi, które ułatwiają nam ewakuację z pomieszczeń jeśli w pobliżu wybuchł pożar. Jeżeli znajdujemy się w budynku, w którym jest rozdzielnia elektryczna i właśnie doszło w niej do spięcia. Dzięki drzwiom przeciwpożarowym zamontowanym w tejże rozdzielni zyskamy trochę czasu na ewakuację. Różne są rodzaje drzwi przeciwpożarowych. Jedne ochronią nas przez trzydzieści minut, inne natomiast przez całą godzinę.

Drzwi przeciwpożarowe

 

drzwi przeciwpożaroweCzym warto się kierować przy wyborze odpowiednich dla naszego budynku drzwi przeciwpożarowych? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić zestawy montażowe. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że narzędzia, którymi posługujemy się podczas montażu drzwi przeciwpożarowe to te same narzędzia, którymi montujemy inne drzwi. Będziemy zatem potrzebowali młotka, wkrętaka, poziomicy, przymiaru kątowego mającego kąt 90 stopni, ścisków stolarskich, regulowanych rozpórek, kleju do drewna, klinów dystansowych i paru innych drobiazgów.
Szczelina pomiędzy ścianą a ościeżnicą powinna zostać wypełniona pianką ognioodporną. Kliny dystansowe i ściski stolarskie mają nam pomóc w umieszczeniu ościeżnicy w otworze drzwiowym. Nie można jej zamontować na oko. Ona musi się znajdować w odpowiedniej pozycji. Po zamontowaniu ościeżnicy zakłada się skrzydło drzwiowe. Potem należy również dokonać paru przymiarów. Skrzydło powinno przylegać równomiernie w różnych miejscach. Najlepiej jednak nie montować drzwi ognioodpornych samemu, a wezwać doświadczoną ekipę. Przez zamontowaniem drzwi przeciwpożarowych należy się upewnić, że ściany mają odpowiednią grubość. Ściany betonowe i żelbetonowe powinny mieć co najmniej 100 mm grubości. Ściany murowane powinny mieć przynajmniej 115 mm grubości, natomiast ściany z betonu komórkowego 150 mm. Po zamontowaniu drzwi warto raz na pół roku dokonać przeglądu okresowego. Odpowiedzialność ciąży na właścicielu budynku.

Drzwi przeciwpożarowe chronią nas przed pożarem dając nam czas na ewakuację. Nie chronią w stu procentach – chronią przez określony czasu. Zależnie od modelu, jedne chronią przez pół godziny, inne przez całą godzinę. Warto więc zadbać o ich odpowiedni dobór, montaż, przegląd oraz użytkowanie. Dobrze dobrane drzwi ognioodporne pozwolą nam się czuć pewnie i bezpiecznie.