03 paź

Jak zabezpieczyć maszynę w zakładzie?

Odpowiednie zastosowanie zabezpieczeń maszyn może znacząco wpłynąć na poprawę warunków pracy. Jakie metody oferuje rynek? Które są najskuteczniejsze? Jakie są polecane dla przedsiębiorców?

Systemy zabezpieczeń maszyn

System LockoutBezpieczeństwo podczas wykonywania prac na maszynach przemysłowych powinno być priorytetem. Szczególnie ważne jest zastosowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednią ochronę podczas konserwacji,prac naprawczych, oraz awarii. Jedną z polecanych form jest system Lockout. Polega ona na odcięciu dopływu energii do urządzenia, dzięki czemu nie dojdzie do samowolnego uruchomienia podczas wcześniej wymienianych czynności. Istnieję specjalne zawory odcinające, blokady lub linki, które odpowiednio zastosowane chronią pracę. Rosnące wymagania związane ze stałą poprawą warunków BHP znacząco wpływają na rozpowszechnianie tego typu rozwiązań. Poza tym, istotne są też rozwiązania organizacyjne. Coraz więcej firmy wprowadza specjalnie regulacje, kiedy daną maszynę należy naprawić lub konserwować. Jeśli warunki na to pozwalają, to wypada takie urządzenie wycofać z użytkowania na czas trwania wymaganych przeglądów. Coraz częściej, zakupuje się kilka sztuk maszyn, z czego część jest użytkowana, a pozostałe pełnią funkcję zastępczych. Niestety, większe gabarytowo urządzenia nie mogę być przechowywane w ten sposób, bo brakuje czasu, by je odpowiednio podłączyć na czas konserwacji. Co można zrobić? Niektóre duże zakłady produkcyjne dokonują przeglądów technicznych w czasie trwania przerw. Za sprawą opinii fachowców ustala się, kiedy dana maszyna powinna być konserwowana.

Metod związanych z odpowiednim zabezpieczeniem urządzeń jest wiele. Warto zastanowić się, jakie będą odpowiednie dla naszych potrzeb. Specjaliści zgodnie stwierdzają, że najlepiej stosować rozwiązania mieszane, czyli takie, które zawierają w sobie zarówno czynniki organizacyjne jak i techniczne.