wentylacja z odzyskiem
25 cze

Jaki system wentylacji gwarantuje oszczędność?

Gdy wybieramy system wentylacji z odzyskiem, staramy się wprowadzić oszczędności. Jednak prawdziwą oszczędność gwarantuje nam tylko wybór systemu, który uwzględnia nie tylko koszty jego instalacji, ale także późniejszej eksploatacji. Tradycyjne systemy są tańsze, ale powodują znaczne ubytki ogrzewanego ciepła, a więc mnożenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Rekuperacja, choć nieco droższa, okazuje się dużo bardziej opłacalna.

Wentylacja z odzyskiem – jak wygląda?

 

wentylacja z odzyskiemOszczędność ciepła w domu, w którym będziesz mieszkać przez lata, a więc oszczędność związana z ogrzewaniem, z nawiązką zwrócą Ci inwestycję. Najważniejsze to wentylacja z odzyskiem która nie traci niepotrzebnie ogrzanego już powietrza. Gruntowy wymiennik ciepłą powstał właśnie w tym celu. Ma on – dzięki połączeniu funkcji pompy ciepła i centralnej wentylacji – zapewnić maksymalny odzysk ciepła. Jego zadaniem jest przede wszystkim ujednolicenie temperatury powietrza dostarczanego stale do pomieszczeń domowych. Istnieją dwa zasadnicze systemy jego działania.
Pierwszy zakłada, że wymienniki powietrza mają bezpośredni kontakt z glebą – są to na przykład wymienniki żwirowe. Inny natomiast system, tak zwany przeponowy, oparty jest na wymiennikach rurowych. Gruntowy wymiennik ciepła oparty na takich rurowych wymiennikach posiada warstwę oddzielającą. Dzięki temu systemowi, a dokładniej dzięki wykorzystaniu faktu, że grunt ma właściwości pozwalające na zachowanie ciepła, dostarczane do domu powietrze jest wciąż w pożądanej przez nas temperaturze, mimo wahań pogodowych poza domem. Resztę załatwia rekuperator i kanały wentylacyjne.

Dzięki temu świeże, ciepłe już powietrze jest dostarczane do każdego pomieszczenia w domu. A równocześnie zyskujemy poprzez wprowadzone oszczędności w ogrzewaniu. Rekuperacja to system sprawdzony, najlepszy z wymyślonych. Nie należy obawiać się nowości. Wystarczy podpytać specjalistę. On potwierdzi, że rekuperator to dziś najlepszy sposób na wentylacje z odzyskiem każdego domu. I w ocenie długoterminowej – niewątpliwie najtańszy.