Odkażanie pępka niemowląt przy pomocy gazików

 

Każdy rodzic wie o tym, że po narodzinach dziecka należy zadbać o regularne odkażanie pępka u niemowląt. Jest to związane z tym, że w miejscu odcięcia pępowiny i gojenia pępka, tworzy się ranka i nie można doprowadzić do jej nadkażenia bakteriami.

Stosowanie gazików nasączonych alkoholem izopropylowym

gaziki do pępkaW związku z tym każdego dnia trzeba zadbać o to, by odkazić niemowlęciu pępek, a można to robić, korzystając z dostępnych wyrobów medycznych. Wśród nich największą popularnością cieszą się oczywiście specjalne gaziki, które nasączane są preparatem dezynfekującym. Gaziki do dezynfekcji pakowane są osobno, najczęściej posiadają one kilka warstw. Gazik jest oczywiście sterylny (jeśli doszło do uszkodzenia opakowania w czasie produkcji, to nie należy używać takiego gazika). Jeśli chodzi o gaziki do pępka, to najczęściej są one nasączone alkoholem izopropylowym, który pozwala zdezynfekować okolicę pępka. Najlepiej kupić opakowanie gazików, które zawiera kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sztuk. Jest to po prostu bardziej opłacalne. Tego typu gaziki nadają się do dezynfekcji różnego rodzaju ran, skaleczeń, zadrapań i nie tylko. Alkohol izopropylowy, którym nasączone są gaziki dla niemowląt, wykazuje właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Dzięki temu nie rozwinie się stan zapalny w okolicy gojącego się pępka. Gazik przeznaczony jest tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Wykonany jest on z materiału, który nie powoduje podrażnień. U niektórych osób alkohol izopropylowy może powodować lekki podrażnienie skóry.

W takiej sytuacji należy wymienić gaziki na takie, które zawierają inny środek odkażający. Należy unikać kontaktu gazików z oczami. Po upływie terminu ważności gazików nie należy stosować. Nie poleca się stosowania takich gazików wraz z preparatami zawierającymi salicylany czy erytromycynę.