ogranicznik przepięć
08 lip

Ogranicznik przepięć – czemu stosować?

Czemu lepiej mieć rozgałęźnik gumowy a nie standardowy? Czy ma to w ogóle realne znacznie dla naszego działania i bezpieczeństwa? Otóż jak najbardziej ma! Czemu? Ponieważ guma jest najlepszym z możliwych izolacji.

Ogranicznik przepięć jest przydatny

ogranicznik przepięćMożna spytać jakiegokolwiek elektryka lub elektronika i powie Ci to samo, że jeżeli masz coś izolować, to niech będzie wykorzystana do tego albo taśma izolacyjna (która jest z gumy) albo jakaś obejma gumowa. Można zobaczyć to na przykład korzystając z jakiegokolwiek przewodu. Nie jest to plastik, taki jak w laptopie, klawiaturze, myszce czy gdziekolwiek. Jest to po prostu guma. I gdy dotkniemy coś takiego jak przewód goły, to prąd zwyczajnie nas „kopnie” a gdy przez izolacje z gumowej powłoki, to jak można się domyślić prąd nic nam nie zrobi. Dlatego też czy mówimy o czymś takim jak rozdzielnica budowlana czy też może nawet mówimy o czymś takim czym jest ogranicznik przepięć. Wszystko, co ma być izolowane w elektryce to albo ceramika albo guma (no właśnie zapominałem o ceramice, które również jest bardzo dobrym izolatorem). Obudowy metalowe mają to do siebie, że potrzebują izolacji, nawet jeżeli wewnątrz jest rozgałęźnik gumowy. Dobrze jeżeli ogranicznik przepięć również jest izolowany, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy się stanie coś, a chyba nikt nie chciałby, żeby potraktowało go napięcie takie jakie dostał obwód po uderzeniu pioruna.

Tak więc jak widzimy guma czy to w rozgałęźniku czy to w innych tego typu rzeczach ma ogromne znaczenie i warto się tym zainteresować kupując elementy elektryczne do naszego domu. Tak przynajmniej uważam.