Prawdopodobnie każdy z nas poznał w życiu osobę, która boryka się z jakimś uzależnieniem. Obecnie lista uzależnień chemicznych i behawioralnych jest bardzo długa i z roku na rok się wydłuża, ale najbardziej powszechnym i znanym uzależnieniem jest alkoholizm, czyli stały przymus zażywania alkoholu.
Sposoby leczenia alkoholizmu
W Polsce możliwości leczenia alkoholizmu są dość mocno rozwinięte, co niestety wynika z dużej potrzeby społeczeństwa w tym zakresie. Terapia alkoholowa przede wszystkim polega na dostrzeżeniu i zrozumieniu swojego problemu oraz przewartościowaniu dotychczasowego życia tak, aby inne wartości zajęły miejsce nałogu. Nauka życia na trzeźwo jest niezwykle trudna, choć bywa, że jedni sobie radzą z tym lepiej niż inni, co naturalnie zależy od fazy uzależnienia. Dla najostrzejszych faz nie ma innego rozwiązania, aniżeli zamknięty ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu. Z reguły są to ośrodki krótkoterminowe, w których terapia trwa do 10 tygodni. Dla osób, które nieco lepiej radziły sobie ze swoim uzależnieniem terapeuci zalecają dzienne ośrodki terapii, które polegają na przychodzeniu codziennie do ośrodka na zajęcia i terapię. Zajęcia najczęściej zaczynają się o 8, a kończą o 15, ale jest możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na czas trwania terapii. Kolejna opcja to indywidualna terapia bądź terapia grupowa. Nie są to ośrodki, ale leczenie w gabinecie. Indywidualna terapia jest zalecana w każdym przypadku, również po opuszczeniu ośrodków, gdyż pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi trudnościami życia.
Wyleczenie się z uzależnienia alkoholowego jest bardzo trudne, ale dotyczy też nie tylko samej osoby uzależnionej. W chorobie tej biorą udział całe rodziny, więc powstało nawet pojęcie współuzależnienia, które należy poddać leczeniu tak samo jak alkoholizm.