Profil zużycia energii w budynku

Bardzo wielu ludzi chciało by zostać developerami i zająć się budową budynków mieszkalnych i biurowych. Jest to bardzo opłacalne zajęcie. Niestety na potencjalnego developera z branży budowlanej, czeka wiele obwarowań prawnych, który spełnienie jest kluczowe do zaistnienia w branży.

Przeprowadzenie audytu energetycznego

audyt energetycznyJednym z wymogów prawnych, regulowanych przepisami prawa budowlanego jest określenie profilu zużycia energetycznego budynków, które zamierzamy wybudować. W tym celu przeprowadza się audyt energetyczny. Celem audytu jest określenie ilości zużywanej przez budynek energii i jego opłacalność. Dzięki takiej kontroli możemy sięgnąć po poradę dotyczącą przykładowo, zmniejszenia zużywanej energii. zostaniemy poinstruowani jakie rozwiązania strukturalne, organizacyjne i techniczne uczynią naszą inwestycję bardziej opłacalną. Podczas audytu spotkamy się z takimi elementami jak, inwentaryzację instalacji zużywających energię, oraz ocena właściwości cieplnych budynku. Do sprawdzanych urządzeń należą miedzy innymi instalacje grzewcze, wentylacyjne czy klimatyzacyjne, prócz tego dachy, ściany, okna i oświetlenie. To wszystko są elementy związane z energetyką i one właśnie będą sprawdzane w pierwszej kolejności. Dobrze przeprowadzony audyt pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy, choćby przez zastosowanie alternatywnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika.

Audyt musi być przeprowadzony przez certyfikowanego audytora energetycznego, którego kompetencje reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Procedura audytu jest długotrwała i skomplikowana. Jej efektem będzie raport dotyczący kosztów, zysku i czasu zwrotu inwestycji. Przy budowie jakiegokolwiek budynku nie ma możliwości pominięcia tego kroku, to obowiązek.