Ziemniaki uprawiane są z przeznaczeniem na konsumpcję. Uprawiane są różne odmiany ziemniaków – od tych bardzo wczesnych po późne. Warto od razu wspomnieć o systemie korzeniowym ziemniaków, który jest dość charakterystyczny. Najpierw system korzeniowy biegnie poziomo, a dopiero potem zaczyna rosnąć pionowo.
Uprawa ziemniaków a zawartość magnezu w glebie
Najważniejsze są oczywiście bulwy, które są jadalne i wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Bulwa jest częścią łodygi, a nie korzeni. Stolony (czyli bulwy) zaczynają robić się większe, grubsze zazwyczaj w okresie kwitnienia ziemniaków. Jeśli chodzi o wymagania pogodowe ziemniaka, to jest to roślina, która lubi ciepłą pogodę. Opady nie muszą zdarzać się często, ale ważne by były regularne. Rolnicy często zastanawiają się nad takimi rozwiązaniami jak mineralne nawożenie ziemniaków – i rzeczywiście jest to bardzo dobry pomysł. Najczęściej wykorzystywanym minerałem jest oczywiście wapno węglanowe. Należy je stosować tylko wtedy, kiedy gleba na danym terenie uprawnym jest bardzo kwaśna. Wtedy węglan wapnia spełni swoją rolę i sprawi, że gleba będzie mniej kwaśna, co umożliwi poprawny wzrost ziemniaków i zebranie jak największych plonów. Zasada jest jednak taka, by zastosować wapno węglanowe na glebie kwaśnej już dwa lata przed uprawą. Absolutnie nie można sadzić ziemniaka w glebie, która była niedawno wapnowana. Będzie to strata pieniędzy i czasu, bo ziemniak zostanie szybko zaatakowany przez parcha ziemniaczanego.
Ziemniaki mają to do siebie, że źle rosną na glebach, które są ubogie w magnez. Dlatego przed rozpoczęciem uprawy na glebie ubogiej w magnez, warto zastosować wapno magnezowe. Dzięki temu gleba wzbogaci się w ten pierwiastek, a ziemniak będzie mógł dobrze wzrastać. Wapno magnezowe można stosować nawet po przedplonie.