Statystyki donoszą o stałym obniżaniu się wieku inicjacji seksualnej. Istotne staje się zatem, aby rodzice będący pewnego rodzaju autorytetem dla swoich dzieci, porozmawiali z nimi w odpowiednim momencie o dostępnych na rynku metodach antykoncepcyjnych.
Stan zapalny pojawiający się po założeniu
Podjęciu decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego, powinien towarzyszyć dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. I nie chodzi tutaj tylko o zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą. W wyniku pewnych sytuacji życiowych, nie jesteśmy w stanie być pewni za stan zdrowotny naszego partnera. Stosunek seksualny bez prezerwatywy niesie za sobą ryzyko zarażenia wieloma chorobami układu rozrodczego. Wśród najczęściej dolegliwości zgłaszanych u ginekologa znajduje się grzybicze zakażenie pochwy, świąd czy opryszczka. Założenie wkładki domacicznej to metoda zalecana przez lekarzy tym kobietom, które mają już pierwszy poród za sobą. Jej umieszczenie w pochwie, skutkuje niewielkim stanem zapalnym macicy. Jest on zupełnie niegroźny dla zdrowia i życia kobiety, bowiem nie przyczynia się do rozwoju bakterii. Jednakże fakt wywołania tego stanu zapalnego ma znaczenie w procesie zagnieżdżania zapłodnionego jaja. Dokładniej rzecz ujmując, w sytuacji stanu zapalnego nie jest możliwe prawidłowe zagnieżdżenie komórki przychodzącej z jajowodu, tym samym nie dochodzi do procesu zapłodnienia i dalszego rozwoju zarodka.
Metoda wkładki domacicznej niesie za sobą pewne ryzyko. Jest ona jednak szczególnie zalecana dla kobiet, które nie mogą przyjmować antykoncepcji w postaci tabletek hormonalnych. Te siłą rzeczy też niosą za sobą całą gamę skutków ubocznych, zwłaszcza jeśli ich dawka nie jest odpowiednio dobrana przez ginekologa. Wkłada zdecydowanie nie jest metodą dla dojrzewających kobiet.