Zapewnienie bezpieczeństwa w niektórych przypadkach wkracza na poziom nieco większy, niż założenie zamka patentowego na drzwi. Z pewnością odpowiednio zabezpieczone drzwi z automatycznym i zdalnym systemem otwierania są niezbędne w niektórych placówkach CIA i CBA lub w miejscu, gdzie trzymana jest bursztynowa komnata.
Cechy zwory magnetycznej
W wyżej wymienionych przypadkach, a także mniej drastycznych, jak często używane drzwi wejściowe do budynków użyteczności publicznej lub drzwi ewakuacyjne, często montowana jest zwora magnetyczna do drzwi ułatwiająca poruszanie się ludzi. W tłumie pędzącym przez korytarze Urzędu Miasta, otwieranie kilkaset lub kilka tysięcy razy tradycyjnych drzwi szybko skutkowało by ich zużyciem, koniecznością naprawy lub wymiany. Znacznie to by podwyższyło koszty użytkowe drzwi, dlatego drzwi ze zworą magnetyczną doskonale sprawiają się w omawianych zastosowaniach. Dzięki operowaniu drzwi na zasadzie magnetycznej, mechanizm praktycznie nie podlega zużyciu i zapewnia pełną używalność drzwi, niezależnie od liczby otwarć lub zamknięć. Kolejnym interesującą cechą, którą się charakteryzuje zwora magnetyczna do drzwi jest automatyczne otwieranie się drzwi, gdy zanika napięcie elektryczne w ich systemie kontrolnym. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i jest wymagane przez prawo w określonych przypadkach, jak na przykład drzwi ewakuacyjne lub przeciwpożarowe w niektórych budynkach.
Różne mogą być powody używania zwór magnetycznych, nie ulega jednak wątpliwości, że cechy, którymi się charakteryzują czyni je niezwykle interesującymi i wartymi znacznie dłuższego elaboratu niż niniejsza dygresja właściwie, bo czym więcej tekst ten jest. Warto pochylić się nad zworą i poświęcić jej trochę więcej uwagi.